Lokální úpravy při retuši

Ráda bych se s Vámi podělila o jednoduchý tip na lokální úpravu barev v Camera Raw nebo v Lightroomu. Lokální úpravy pomocí štětce používám při úpravách fotografií, kdy má klientka například příliš červený obličej, promodralé ruce nebo třeba zarudlý dekolt. Také pokud potřebuji prosvětlit, rozostřit nebo dokolorovat nějakou část v obraze. Určitě na vyřešení této problematiky existuje mnoho erudovanějších, přesnějších a zdlouhavějších postupů. Já sama se ale snažím vždy o maximální jednoduchost a efektivitu, proto si retuše bez lokálních úprav nedovedu vůbec představit.

Pro začátek jen uvedu, kde tyto štětce najdete.

V Lightroomu ho najdete na pravé straně obrazovky po kliknutí na ikonku štětce. (Vlevo je Lightroom 3, vpravo Lightroom 4).

V Camera Raw najdete ikonku zde:

Na pravé straně obrazovky pak najdete tuto nabídku.

A s čím vám tedy tyto štětce lokálních úprav mohou pomoci?

Prosvětlení pleti

Pokud například fotíte v protisvětle a chtěli byste mít světlejší pleť (ale při celkovém zesvětlení už se Vám nelíbí pozadí), není nic jednoduššího než aplikovat lokální úpravu se zvýšením expozice a sledovat jak daná intenzita zesvětlení ladí s vaším záměrem.

Retuš pleti

Pokud si označíte štětcem pleť, kterou chcete jemně rozostřit (případně i zesvětlit) a aplikujete snížení Ostrosti (Sharpeness) a Zřetelnosti (Clarity), opět můžete sledovat, jak intenzita nastavení vyhovuje vaší představě o zjemnění pleti. Jen si dejte pozor, abyste nezasáhli do oblastí, které není dobré rozostřit (oči, nosní dírky, rty). Pokud některou část potřebujete doupravit ještě více, můžete přidat další vrstvu štětce úprav kliknutím na Nový (New). Mějte na paměti, že méně je více a že přehnaná retuš pleti tímto způsobem je na fotce hodně znát.

Korekce barevnosti pleti

Může se stát, že má vaše klientka modré konce rukou, červený nos, zarudlý dekolt nebo třeba celkově tón pleti do žluta, který se vám ve vyznění fotky nelíbí. Pokud chcete pleť doladit, klikněte do rámečku Barva (Colour) a vyberte barvu, kterou budete kolorovat. V případě korekce žluté pleti, použijte modrou, u nazelenalé pleti purpurovou, u červené pak zase azurovou. Samozřejmě je někdy pleť s nádechem několika barev - například zelenožlutá, pak budete k neutralizaci barvy potřeba fialovomodrou. Pokud někdy nevím, kterou barvu použít, mrknu na schéma kontrastních barev, které mě navedou na cestě ke správnému výsledku. Pokud použijete ke kolorování sytou barvu, bude to velmi vidět, proto se pohybujte jen ve velmi světlých tónech. V případě korekce barevnosti pleti si můžete pomoci i lehkým zesvětlením nebo odsaturováním barev, abyste získali, co nejpřirozenější výsledek.

Zesvětlení očí a zubů, zvýraznění barvy očí.

Ten samý princip můžete použít i k odstranění zarudlých očí, vyzdvihnutí jejich barvy nebo k lehkému odstranění žlutého nádechu ze zubů.

Přeji vám krásný den.

L.