Objektivy v boudoir fotografii

Vyprávět příběh v boudoir fotografii můžete i prostřednictvím objektivům, které používáte.

Širší ohniska (okolo 30 mm) použijte pro uvedení do děje, ukažte divákovi prostředí, kde se příběh odehrává – nafoťte část pokoje s klientkou.

Střední ohniska (okolo 50 mm) použijte pro to, abyste ukázali, kdo ve vašem příběhu hraje hlavní roli – kdo je ta žena, kterou fotíte.

Bližší ohniska (okolo 85mm) vám pomůžou odhalit detaily příběhu – ukažte, že má mašličku na kalhotkách, ukažte její krásnou šíji nebo udělejte několik záběrů na její snubní prsten na nočním stolku.

Poznámka: Pokud zde mluvím o ohniscích objektivů, mám na mysli objektivy nasazené na fullframu (plný formát, stejný jako byste měly kinofilm). Každý výrobce má trochu jiný koeficient. Pokud máte například fotoaparát ve formátu DX (Nikon má crop faktor 1.5), znamená to, že při použití pevné pětatřicítky, získáte scénu, jako byste na kinofilmu použili téměř pevnou padesátku (35x1,5=52,5).

A co si pořídit na začátek?

Nemějte stres, že na začátku potřebujete mít stovky tisíc. Není to vaše vybavení, kdo vás dělá dobrým, jste to vy – vaše kreativita, vize, jedinečnost a váš styl Stejně jako se kuchař nestane výborným kuchařem s nejdražší a nejlepší pánví na trhu, tak ani ta nejlepší výbava z vás neudělá výborného fotografa. Kvalitní pánev ale dokáže kuchařovi výrazně pomoct a podpořit ho ve své práci. Samozřejmě by vás vaše základní výbava měla podporovat v tom, co děláte a ne vám házet klacky pod nohy. Zapomeňte na levné zrcadlovky a setové objektivy. Vše, co opravdu potřebujete je: - ta nejlepší zrcadlovka, kterou si můžete dovolit – ideálně rovnou fullframe, protože můj názor je, že se k němu zřejmě stejně dopracujete - portrétní objektiv – na začátek klidně pevná padesátka se clonou 1.8 - odraznou desku nebo bílou polystyrenovou desku - software na úpravu fotografií – pro začátek třeba Zoner Photo Studio V okamžiku, kdy začnete vydělávat, požene vás jistě touha objevovat nové možnosti a rozšiřovat své schopnosti. V té době si jistě pořídíte další vybavení, které vás zase o kousek posune dál.


K focení boudoir používám Nikon D800 + Nikkor 50 mm f 1,4, 85 mm f 1,8, 35 mm f 1,8, z čehož pevnou padesátku mám nasazenou zhruba v 80 procentech času, kdy fotím.