Tílko nebo rolák?

V průběhu mé praxe jsem narazila na profesní otázky, které nejsou pokaždé zřejmé. Napadlo vás třeba někdy, jak se správně obléct? Nemyslím tím, že stojíte před zrcadlem a řešíte, jestli dneska zvolit námořní styl nebo raději okované punk style boty. Mám na mysli skutečně vhodný oděv. Že tílko s výstřihem v partě, kde je 80% mužů, není úplně ten nejsprávnější kus oblečení - horko nehorko? Já vím, je to nefér, takto cíleně schovávat svoji ženskost (navíc, když si zbytek štábu běhá v šortkách, nebo do půl těla). Ale když se přes to přenesete a obléknete se tak, že vám nevypadávají prsa a nemáváte klientce před obličejem obnaženým, byt' voňavým, podpažím nebo se nepředkláníte v minisukni, překvapí vás respekt, s jakým vás zbytek teamu přijme.

Představte si, že jste v roli herce /klientky a naklání se k vám příjemná maskérka s hlubokým dekoltem a mini kraťasech. Ruku na srdce - budete bedlivě vnímat každé její slovo a soustředit se na její obličej, nebo vám sem tam ujedou oči na její hrudník? Pokud je váš klient muž a není to absolutní profík nebo gentleman (což většinou není), můžete se vsadit, že alespoň jednou proběhne koketní narážka nebo sexistický vtípek. Přidejte k tomu kritické pohledy kolegyň na to, jak se každou chvilku nakloníte k herci, tu pro kulmu, tam pro štětec, přičemž si musíte kontrolovat, aby vám nevypadla prsa, a o vyznání respektu si můžete nechat zdát. Když si na vás později vzpomenou, spíš se jim v hlavě promítne váš zadek, než perfektně transparentní make-up, kterého jste docílila.

Pomalu to zní, že se vás snažím obléct do burky, že? Nebojte, to opravdu ne. Jen chci v několika bodech poukázat na to, kterého oblečení se vyvarovat a jaké jsou hlavní důvody. Já osobně volím zlatou střední cestu, ale tato nepsaná pravidla se snažím dodržovat. Je mnohem příjemnější obhajovat svůj názor, vidí-li vás klient/producent/herec jako sobě rovnou profesionálku, nikoli jako "tu nádheru, co se vystavuje".

ČEHO SE VYVAROVAT:

- hluboký výstřih

- krátké sukně, šortky

- odhalené podpaží

- odhalené spodní prádlo

- topy bez ramínek

DŮVODY:

- zvýšení respektu u klientek/kolegů

- působíte seriozněji, když mluvíte a rozhodujete

- vašim posluchačům neujíždí oči do vašeho výstřihu, ale vnímají vaši řeč

- nejste na focení/natáčení proto, abyste ukazovaly své tělesné přednosti - neuvádíte nikoho do rozpaků (např. když vám vylézají tanga z kalhot)

- v roli maskérky působí příliš odhalené kůže lacině

Jsem přesvědčená, že o stylu oblékání vás poučovat nemusím, sama určitě vycítíte, jaké oblečení je pro danou příležitost vhodné a které už nikoli, ale možná vás můj článek upozornil na něco, co vám chybělo k úplné profesní dokonalosti, a nebo vás alespoň inspiroval.

Přeji krásný den!