Focení s daylighty

Několik z vás, kteří si pronajímáte studio, se mě ptalo, jak se pracuje s umělým denním světlem – s tzv. dayligty. Ráda bych vám také ukázala, že fotit s daylighty je opravdu jednoduché - protože se jedná o světlo stálé - vždy dostanete to, co vidíte. A právě pro vás, kteří s ním nemáte zkušenost, jsem napsala tento článek. Daylight není nic jiného než několik úsporných zářivek schovaných za softboxem (nebo deštníkem). Jeho barevná teplota bývá 5000-5500 K, takže se přibližuje dennímu světlu. Jeho výhodou je, že se příliš nezahřívá, není pod ním horko a nerozpíjí modelce makeup. Je ideální, pokud rádi fotíte na nízkou clonu a pokud se vám líbí, že zachovává světelnou atmosféru, např. zář lampiček v obraze. Daylighty nejsou vhodné pro svícení celé postavy na vysokou clonu, na to jsou i ty nejsilnější často slabé. Jsou ale ideální pro jemné portréty, protože světlo, které vyzařují je velmi příjemné a měkké. A protože i při focení s daylighty platí, že čím blíž je zdroj světla modelce, tím jemnější světlo získáte, je potřeba je stavit blízko. Podle mého názoru je hlavní chybou při focení s daylighty to, že fotograf postaví světlo na místo a už s ním nic nedělá. Fotografie je o světle a díky správnému nasvícení můžete krásně skrýt modelčiny nedostatky nebo vyzdvihnout její přednosti. Nestačí si zapnutím světla jen rozsvítit. Ráda bych začínajícím fotografům ukázala pár základních principů, které mohou při své práci s daylighty použít. A děkuji mé úžasné vizážistce Lucce, která (naprosto nepřipravená) vzala roli hlavího objektu, namísto naší domluvené modelky, která bohužel nedorazila.

Míchání daylightu s denním světlem

Pokud se vám někdy stane, že denní světlo nebude na focení příliš dobré, můžete daylight použít pro zlepšení kvality světla tak, aby lichotil pleti vaší klientky.

V tomto konkrétním případě jsem musela světlo trochu zhoršit, protože ten den bylo ve studiu denní světlo krásné. Tuto techniku ovšem používám při špatném světle často a tak doufám, že to takto pro ilustraci bude jasné také. Pro vyzkoušení tohoto svícení stačí zapnout daylight na poloviční výkon (navíc jsem přes něj přehodila difuzní látku, abych ještě snížila intenzitu - a trochu tak ještě dobělila jeho barevnou teplotu) a namířit ho od okna na bílou odraznou desku. Bílá plocha tak vnesla odrazem na modelku jak denní světlo, tak také světlo z daylightu.

V těchto případech, kdy mixujete denní světlo s umělým denním, je určitě nutné fotit do rawu, abyste si mohli upravit vyvážení bílé podle sebe.

Focení výhradně s daylighty

Ve studiu najdete tři dayilighty a pokud chcete mít svícení s daylighty pevně ve svých rukou, doporučuji si stáhnout roletu přes okno, aby vám denní světlo nedělalo neplechu. Na následujícíh třech fotografiích najdete svícení od jednoho do tří použitých světel, abyste si dokázali jednoduše představit, jak to bude vypadat. Světla jsou zapnutá na plný výkon a jsou relativně blízko modelky.

1) Hlavní světlo vlevo 2250W

Svícení jedním světlem využijete vždy, když chcete mít více kontrastní fotografie. Čím víc s ním půjdete do strany, tím větší kontrast vzniká a fotografie působí více "večerně". Pokud je toto světlo použito jako hlavní, volím často to nejsilnější a snažím se, aby se k němu modelčin obličej otáčel jako slunečnice za sluncem.

2) Hlavní světlo vlevo 2250 W a přidané další světlo 2250 W vpravo

Světlo vpravo jsem umístila o něco dále. Toto svícení je vhodné například pokud má vaše klientka hlubší vrásky nebo špatnou pleť a kontrastní svícení jedním světlem jí tyto nedokonalosti spíše vyzdvihuje. Pokud by modelka otočila hlavu na druhou stranu, zřejmě bych pravé světlo použila jako hlavní (s nejsilnějším účinkem) a přiblížila ho více k modelce.

3) Světlo 2250 W vlevo, světlo 2250W vpravo, vzadu vlevo doplňkové světlo 1360W

Třetí doplňkové světlo světlo vzadu vlevo používám pro osvětlení nohou nebo zadní části pokoje, aby byl více prosvětlený. Můžete ho použít také třeba k prosvětlení vlasů nebo zdůraznění linie kůže např. na paži a krku. Pokud chcete tento efekt ještě podpořit, můžete si při úpravě v Camera Raw nebo v Lightroomu natáhnout filtr z okraje fotografie a zvýšit tam o něco expozici. A pokud má vaše klientka například na zadečku v této pozici viditelnou celuitidu, můžete současně trochu snížit zřetelnost a ostrost a část obrazu s filtrem tak trochu prosvětlit a rozostřit.

Použití daylightu při vytváření "nočních siluet"

Pokud použijete jen zadní daylight, můžete vytvořit tmavé noční siluety. Jen je potřeba, abyste měli zavřené všechny dveře a zataženou roletu, pokud je fotíte ve dne.