Focení s Dedolight

Tento krátký článek popisuje prvních pár postřehů z testování Dedolight, které najdete ve studiu na Praze 4. Pokud byste čekali nějaký sáhodlouhý popis, jak se světlem zacházet, nejspíš byste byli zklamaní. Použití je totiž velice snadné a jako u všech trvale svítících světel platí - co vidíte, to dostanete. Jediné s čím musíte počítat je, že nastavení expozice bude chtít zezačátku trochu více času, protože zde vzniká velice kontrastní scéna - úplná tma a velmi ostré a jasné světlo. Ideální je využít bodové měření expozice, které poté doladíte podle potřeby.


35mm ISO 200 f 2,8 1/200s

Dedolight je stálé divadelní osvětlení se stmívačem a voličem barevné teploty 3200K a 3400K. Práci s ním bych asi přirovnala k tomu, jako když Vám na modelku svítí přímé ohraničené sluneční světlo. Jeho výhodou je, že po zatažení rolety a zavření všech dveří můžete i ráno vytvářet fotky s nočním sexy charakterem.

35mm ISO 200 f 2,8 1/500s

Myslela jsem si, že bude hodně nepříjemné se do něj dívat. Pokud jsem ale svítila světlem mírně z boku, modelka říkala, že se to dáv vydržet. Jako skvělé mi přišlo, zkusit si hrát s klapkami a s posouváním čočky (společně s přibližováním a oddalováním světla od modelky). Posouváním čočky na boku světla získáte různě ohraničený kruh světla, který má velmi divadelní ráz. Použitím klapek pak tvarujete světlo do různě úzkých obdélníků (až do úplné štěrbiny).

50mm ISO 200 f 2,8 1/500s

Jedinou zatím znatelnou nevýhodu jsem našla v tom, že se světlo velmi rychle zahřeje a je docela horké. Manipulace s přibližováním a oddalováním čočky a upravováním klapek není díky rozpálení světla úplně příjemná.

35mm ISO 200 f 2,8 1/320s

Světlo jsem umístila na stativ, můžete si ho posunout nahoru a dolu nebo si naklopit hlavu, tak, aby vám svítilo přesně tam, kam potřebujete.

35mm ISO 200 f 2,8 1/320s

Celkově jsem z něj opravdu nadšená, je to podle mého názoru skvělé zpestření ke světlým dením fotkám a navíc díky možnosti tvarovat si světlo, můžete zakrýt nedostatky a vyzdvihnout přednosti ženy, kterou fotíte. Také jsem se bála, že bude slabé a za celou dobu focení jsem neměla potřebu zvýšit ISO nad 200. Do budoucna plánuji k Dedolightu pořídit ještě projekční nástavec a filtry, abyste mohli na modelky a klientky promítat různé obrazce, včetně světla, jaké dělají například žaluzie.

Vivat la Dedolight!